Milloin sisustussuunnittelija kannattaa ottaa mukaan projektiin?

milloin suunnittelija mukaan

Kuvassa olevan kohteen suunnittelija: Sisustussuunnittelija SI Dima Latvalahti. Kuvaaja: Kristi Leht.

Se, milloin sisustussuunnittelija otetaan mukaan projektiin, vaikuttaa lopputulokseen enemmän kuin useimmat asiakkaat etukäteen ymmärtävät. Käytännössä tilanne on hieman erilainen uudiskohteessa ja remonttikohteessa, mutta molemmissa pätee sama perusperiaate.

Uudiskohteessa: ota sisustussuunnittelija mukaan ennen kuin putket piirretään

Uudisrakentamisessa suunnittelijan arvo on suurimmillaan jo ennen rakennuslupaa, siinä vaiheessa kun asiakkaalla on tontti ja arkkitehdin ensimmäiset luonnokset. Silloin tehdään päätöksiä, jotka vaikuttavat lopputulokseen kaikkein eniten.

Käytännön esimerkki SI:n jäsen Dima Latvalahden projektista: asiakas halusi piiloasennussuihkun, mikä vaatii riittävän paksun sisäseinän. Tilassa ei ollut pelivaraa, koska molemmilla puolilla seinää, johon suihku asennettiin, oli ulkoseinällä ikkuna nurkassa kiinni. Ratkaisuksi suihkupuolen ikkunaa pienennettiin arkkitehdin kanssa yhteistyössä, jolloin syntyi 20 senttiä lisätilaa, piiloasennussuihku mahtui ja samaan seinään saatiin tilaa myös saippuasyvennykselle. Rakennusvaiheessa sama muutos olisi ollut huomattavasti kalliimpi, ja joissain tilanteissa jopa mahdoton.

Vastaavia tilanteita tulee sisustussuunnittelijan eteen toistuvasti. Linjalattiakaivon paikka täytyy päättää ennen kiinteistön vesi- ja viemärikuvien viimeistelyä. Jakotukki voi hirsitaloissa päätyä eri paikkaan kuin suunnitelmiin on merkitty. Vesipisteiden sijainti kannattaa tarkistaa sisustuksen näkökulmasta ennen kuin putkien paikkoja on lyöty lukkoon. Näitä päätöksiä ei tehdä sisustussuunnittelijan toimesta kaikessa hiljaisuudessa, vaan ne vaativat tiiviin dialogin sisustussuunnittelijan, arkkitehdin, LVI-suunnittelijan ja sähkösuunnittelijan välillä. 

Remontissa: ota sisustussuunnittelija mukaan ennen kuin seinät avataan

“Remontissa lähtökohta on hieman erilainen, mutta logiikka silti sama”, toteaa SI:n jäsen Ilse Juola, ja jatkaa “vanhoissa taloissa sähkö- ja putkipiirustukset harvoin pitävät paikkaansa, kun seinät avataan”.

Tästä seuraa yksi keskeinen periaate: “ensin suunnitellaan riittävän tarkasti, ja tarvittaessa tarkennetaan rakenteiden avaamisen jälkeen”.

Suunnitelmia ei kannata viedä aivan loppuun ennen kuin on nähty, mitä seinien sisällä todella on. Valaisimia ei tilata ennen kuin on varmistettu, onko sähköpiuhoja riittävästi ja oikeissa paikoissa. Käytännössä suunnitelman pitää olla tarkka, mutta toteutukseen täytyy jättää pelivaraa.

Aikataulun kanssa pätee sama periaate. Jos työmaa voisi teoreettisesti valmistua kuudessa viikossa, aikatauluun laitetaan kymmenen. Tämä siksi, että on varauduttava, ettei kaikki mene suunnitellusti.  Kyse ei ole siitä, että urakat epäonnistuvat, vaan siitä, että rakenteiden alta voi paljastua yllätyksiä, tavarantoimitus voi myöhästyä, tekijä sairastua tai joudutaan rakentamisen aikana tekemään muutoksia alkuperäiseen suunnitelmaan tai toteutustapaan. Joskus voi myös olla niin, että pieneksi aiottu muutostyö innostaa suurempiin remontteihin, ja silloin on laskettava käytettävissä olevat aika ja rahat uudestaan. 

Jopa 85 prosenttia työstä on näkymätöntä

Kun kohde on valmis, suurin osa suunnittelijan ja urakoitsijoidenkin työstä on piiloutunut valmiiden pintojen alle.  Lopputuloksesta jopa 85 prosenttia tehdystä työstä voi jäädä  täysin piiloon, kertoo Ilse pitkän kokemuksen pohjalta. Asiakas näkee valmiin pinnan, mutta ei sitä, miten seinähana ylipäätään pystyttiin sijoittamaan haluttuun kohtaan tai miksi tietty kytkin on juuri siinä kohtaa.

Suunnittelijan tehtävä on mahdollistaa se, mitä asiakas haluaa. Suurin osa tästä mahdollistamisesta tapahtuu jo kauan ennen kuin ensimmäistäkään pintamateriaalia asennetaan.

Sisustussuunnittelija on usein se, joka yhdistää projektin eri osapuolet

Urakoitsijat, rakentajat, sähköasentajat ja putkimiehet puhuvat eri kieltä kuin asiakas, joka on kerännyt Pinterestiin inspiraatiokuvia kahden vuoden ajan ennen projektin alkamista. Sisustussuunnittelija toimii usein tulkkina tilaajan ja rakentajan välillä, mutta voi olla myös koko työmaan keskeinen koordinoiva taho. Tällöin asiakkaalla on yksi yhteyshenkilö kaikille työmaan asioille, eikä tarvitse selvittää erikseen sähköasentajalta, putkimieheltä ja rakennusurakoitsijalta, missä mennään.

Tämä on äärimmäisen arvokasta silloin, kun jotain menee pieleen. Ja jotain menee lähes aina pieleen, toteavat Ilse ja Dima yhteen ääneen.

Sisustussuunnittelijan arvo muodostuu siitä, mitä mahdollistetaan projektin alussa. Mitä aikaisemmin suunnittelija tulee mukaan, sitä enemmän vaihtoehtoja on käytettävissä, ja sitä vähemmän joudutaan tekemään kompromisseja.

Sisustussuunnittelija, joka on mukana projektissa alusta asti, tietää täsmälleen miksi kukin päätös on tehty ja pystyy reagoimaan muutoksiin ilman, että koko suunnitelma puretaan uudelleen auki. Sen sijaan liian myöhään mukaan kutsuttu suunnittelija joutuu pahimmillaan korjailemaan asioita, mitä olisi voitu ratkaista fiksummin ja edullisemmin jo alussa.

SI ry:n jäsenistöstä löydät oman alueesi suunnittelijat portfolioineen.